Заплащането на таксата за битови отпадъци според броя на живущите изисква актуален настоящ адрес

ДОГОДИНА ТАКСАТА ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ ЩЕ СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПО НОВА МЕТОДИКА, като всяка община има право сама да си определя концепцията

В няколко общини в областта стартираха пилотни проекти в търсене на баланс между справедливост, поносимост на размера на таксите и съответно тяхната събираемост. Така или иначе, най-вероятно определяне на тази такса няма да е на база данъчната оценка на имота, както досега, в повечето случаи общинските администрации се ориентират към определяне на размера й или в зависимост от броя на ползвателите, или според количеството отпадъци.

ОБЩИНА ПАВЛИКЕНИ АКТИВНО СЕ ГОТВИ ЗА ПРОМЕНИТЕ,

затова кметът инж. Емануил Манолов вече е издал заповед за създаване на работна група, която  да подготви проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за местните данъци, такси и цени на услуги, предоставяни от Община Павликени, в частта, отнасяща се до ТБО. И още, да разработи план-сметка за 2025 г. за разходите за извършване на дейностите по предоставяне на услугите, за които се заплаща ТБО. Резултатите от всеки етап ще бъдат представени за обсъждане пред обществеността и за приемане от Общински съвет Павликени.

ПРЕДИ УТВЪРЖДАВАНЕ НА НОВАТА МЕТОДИКА МНОГО РАБОТА ИМАТ И КМЕТОВЕТЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА И ДОМОУПРАВИТЕЛИТЕ,

които е добре да съдействат на администрацията за уточняване на адресите на имотите. Важно е да се знае, че там, където няма избран управител на етажната собственост, е нужно това да се направи след провеждане на общи събрания. Промените се вписват в протокол, който трябва да бъде представен в Общината.

ЗАДЪЛЖЕНИЯ ИМАТ И ГРАЖДАНИТЕ.

Лицата, които живеят на територията на дадена община, но не са регистрирани по настоящ адрес, задължително трябва да го направят. А тези, които са регистрирани по настоящ адрес, но живеят на друго място, да си променят настоящия адрес. Ако гражданите не си изпълнят задълженията по Закона за гражданската регистрация за промяна на настоящия адрес в 30-дневен срок, не само търпят санкции, но и това води до некоректно разпределение на такса битови отпадъци.

В ОБЩИНА ЕЛЕНА ОТ 2025 Г. ТЯ ЩЕ БЪДЕ ОПРЕДЕЛЕНА НА БАЗА КОЛИЧЕСТВОТО ИЗХВЪРЛЕНИ ОТПАДЪЦИ,

измерено в броя на необходимите торби или съдове за изхвърляне на отпадъците, или на база брой на ползвателите на имота. И там се готвят да приемат нова наредба и изготвяне на план-сметка за необходимите разходи за поддържане на чистотата и за начините за изчисляване на такса битови отпадъци.

Общината предоставя на гражданите три различни услуги, свързани с поддържане на чистотата – събиране и транспортиране на битови отпадъци, третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации и поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания.

ЗА ПЪРВИТЕ ДВЕ УСЛУГИ ПО СЪБИРАНЕ И ТРЕТИРАНЕ НА БИТОВИТЕ ОТПАДЪЦИ

Общината ще има възможност да избира измежду три варианта за определяне на размера на събираната такса: индивидуално количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост; количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на битовите отпадъци и честотата за тяхното транспортиране; брой ползватели на услугата в имота.

Таксата за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места ще може да бъде определяна според броя на ползвателите на услугата в имота или според разгъната застроена и/или незастроена площ на недвижимия имот, предвижда новата наредба.

ПРИЛАГАНЕТО НА МЕТОДА „ЗАМЪРСИТЕЛЯТ ПЛАЩА“ ЦЕЛИ

населението да бъде стимулирано да изхвърля отговорно своите отпадъци, като се наблегне повече на рециклирането и компостирането, което в бъдеще ще доведе до намаляване на тежестта от таксата върху гражданите.

За разделното събиране на отпадъците от опаковки на територията на община Елена функционира двуконтейнерна система за разделно събиране на отпадъци от опаковки, които се намират на 20 точки в Елена, 3 точки в с. Майско и 3 точки в с. Константин. До края на годината се очаква да бъдат разположени още 6 точки. През 2025 година Общината поетапно ще разшири обхвата на разделното сметосъбиране, като за целта ще бъдат доставени допълнителни съдове и създадена нова организация на дейността.

И докато двете общини работят упорито, във Великотърновската пилотният проект още не е стартирал.

Ана РАЙКОВСКА